KURU İĞNE

Kuru iğneleme tekniği oldukça basit bir yöntemdir. Paslanmaz çelikten ve oldukça ince akupunktur iğneleri kullanılır. Kuru iğneleme tedavisinin etki mekanizması anormal fonksiyon gösteren kontraktil elemanları veya tetik nokta aktivitesine katkıda bulunan sinir sonlanmalarının duysal ya da motor komponentlerini mekanik olarak bozma etkisine dayanır. Kuru iğneleme yoğun bir stimülasyon oluşturur. İğnenin hareketi kas iğciklerini ve Golgi tendon organlarını aktive eder. Diğer fiziksel uyarılardan farklı olarak iğneleme oluşturduğu yaralanmadan dolayı uzun süreli stimülasyon oluşturur. Bu stimulasyon kasta gevşemeyi sağlar ve ağrıyı azaltır.

Kuru iğnenin endike olduğu durumlar;

 • Primer myofasial ağrı sendromunda
 • bel boyun fıtıklarına bağlı oluşmuş ikincil kas ağrılarında
 • fibromiyalji hastalarında
 • baş ağrılarında
 • bel boyun tutulmalarında sıkça kullanılmaktadır.

Özellikle boyun ve sırt bölgesinin ağrılı rahatsızlıkları kuru iğneleme tekniğinin en sık kullanıldığı durumlardır. Kuru iğneleme yöntemi kas iskelet sistemi hastalıklarında etkili bir yöntemdir.

  Randevu Al

  Lütfen genel veya tıbbi sorularınız için güler yüzlü resepsiyon personelimizle iletişime geçebilirsiniz. Doktorlarımız acil aramaları cevaplayacak veya geri dönecektir.

  Dr Selcan Arpa Klinik

  Sağlığınız İçin Kliniğimize Bekliyoruz